top of page

Теплозберігаюча вентиляція

Рекомендована

інтенсивність вентиляції

За рекомендаціями Інституту Пасивного Будинку (Німеччина) відповідна швидкість обміну повітря для житлових будівель має бути 0,3 — 0,4 об’єму будинку за годину, з наданням переваги більш низькій швидкості. Це гарантує високу якість повітря в приміщеннях, забезпечуючи комфортний рівень вологості і максимальну економію енергії. 

Пакет Планування Пасивних Будинків РНРР також рекомендує: для забезпечення високої якості повітря в житлових будівлях середня швидкість повітрообміну через вентиляцію повинна становити  30 м³/год на одну людину. Ці два показники можна використовувати для вибору розмірів(продуктивності, потужності) обладнання припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією тепла відповідно до  різних конструкцій Пасивних Будинків.

Наприклад, при проектуванні Пасивного Будинку на сім’ю з 5 — ти осіб потрібно передбачити, щоб у будинок постачалося 150 м³ свіжого повітря на годину.

Пакет Планування Пасивних Будинків РНРР використовує такі стандартні значення повітрообміну для різних типів приміщень:

Кухня — 60 м³/год, ванна або душова — 40 м³/год та санвузли — 20 м³/год.

Об’єми припливного і витяжного повітря мають бути збалансованими. Тому регулювання повітряного потоку в кожному приміщенні можна встановити за допомогою цифрових анемометрів і регулюючих клапанів на вентиляційних отворах.

Зручна система вентиляції з регульованим надходженням свіжого повітря є обов’язковою умовою для кожного Пасивного Будинку.

Це обґрунтовується наступним:

Регулярний, гарантований і достатній повітрообмін в холодну пору року може здійснюватися тільки за допомогою контрольованої, зручної в управлінні системи вентиляції.

Вентиляцію, що відбувається за рахунок інфільтрації повітря через щілини у зовнішній оболонці, тобто через негерметичність огороджувальних конструкцій будівлі, за жодних обставин задовільною вважати не можна. Атмосферний тиск, швидкість вітру і зовнішні температури змінюються досить стрімко. Відтак, при слабкому вітрі повітропроникність будинку достатня для необхідного повітрообміну, але при сильному вітрі протяги стають просто нестерпними.

Атмосферний тиск, швидкість вітру і температура зовнішнього повітря коливаються в широкому діапазоні, відповідно, змінюється повітрообмін і за природної вентиляції приміщень. Якщо в дні зі слабким вітром повітрообмін достатній, то при сильному вітрі він стає надмірним, спричиняючи дуже великі втрати тепла. Вентиляція за допомогою інфільтрації повітря через щілини у зовнішній оболонці в цьому випадку стає  збитковою для мешканців.

Без контрольованої системи вентиляції необхідний повітрообмін можливий тільки за умов регулярного «повного» провітрювання, тобто при повному відкриванні вікон. Щоб досягти кратності повітрообміну 0,33 м3/год, потрібно повністю відкривати вікна на 5-10 хвилин через кожні 3 години навіть вночі! В дійсності, на практиці приміщення провітрюються набагато рідше. Відповідно, в будинку погіршується якість повітря і зростає небезпека підвищення його вологості.

Ми не можемо безпосередньо відчувати якість повітря в приміщенні і не можемо визначити кількість свіжого припливного повітря через відкриті вікна. При віконному провітрюванні навіть фахівцям дуже складно досягти «абсолютно правильного» повітрообміну. Якщо провітрювання здійснюється рідко, то якість повітря знижується і  з’являється небезпека випадання конденсату. Навпаки, якщо провітрювання відбувається часто, то повітря стає сухим. При цьому в опалювальний період виникає підвищене енергоспоживання. Мета вентиляції — зниження вологості повітря в будинку, тому що занадто висока вологість призводить до пошкодження і руйнування будівельних конструкцій. Повітря не повинно також бути надто сухим. Оптимальна  вологість повітря — це не єдина причина необхідності достатнього повітрообміну .

Для герметичних будівель, таких як Пасивні Будинки, потрібна контрольована вентиляція. На відміну від усіх інших форм вентиляції, механічна вентиляція має можливості для відновлення тепла. Така вентиляція називається «Механічна вентиляція з рекуперацією тепла». У порівнянні з природною вентиляцією, коли свіже повітря може надходити досить нерегулярно, високоефективні вентиляційні системи з рекуперацією тепла з ККД 75-90 % сприяють зниженню попиту енергії на опалення на 57 % (відповідно до вимог Стандарту Пасивного Будинку). Таким чином, рекуперація тепла від витяжного відпрацьованого повітря і передача його свіжому припливному, але холодному повітрю є  головною запорукою збереження енергії і зниження викидів.

Як це працює?

Відпрацьоване повітря видаляється з приміщень, в яких зазвичай акумулюється тепло, волога і небажані запахи, таких як кухні, ванні кімнати і підсобні приміщення. Коли повітря видаляється назовні, воно проходить через теплообмінник, де тепло передається припливному свіжому повітрю, тим самим позбавляючи мешканців будинку необхідності витрачатися на повний підігрів свіжого повітря, що надходить у будинок. Слід наголосити, що відпрацьоване забруднене повітря і чисте свіже повітря не змішуються в теплообміннику. Вони прямують через близько розташовані, але окремі вузькі канали, що знаходяться в ядрі теплообмінника.

При рекуперації тепла для правильної роботи життєво важливо, щоб будинок був герметичною спорудою. Таким чином, в Пасивному Будинку допускається максимальна проникність повітря n50 = 0,6 год -1. Це означає, що дозволено впустити або випустити повітря, об’єм якого дорівнює 60 % підігрітого об’єму будівлі, при різниці тисків повітря в 50 Паскаль всередині будівлі  в обох напрямках тестування: при підвищеному і зниженому перепаді тисків. Деякі постачальники вікон пропонують після установки вікон безкоштовне випробування тиском в Пасивних Будинках (Blower — Door Test) для усунення будь-яких витоків в установці гіпсокартону на закінчення обробки поверхні стін.

Для правильної роботи системи рекуперації тепла вкрай важливо, щоб будинок був герметичною спорудою. Нагадаємо, що, в Пасивному Будинку допускається максимальна проникність повітря n50 = 0,6 год -1. Це означає, що дозволяється впускати або випускати повітря, об’єм якого дорівнює 60 % від опалювального об’єму будівлі при різниці тисків 50 Па всередині будівлі, в обох напрямках тестування: і при підвищеному, і при зниженому перепаді тисків. Деякі постачальники вікон після установки вікон у Пасивних Будинках пропонують послугу безкоштовного випробування тиском (Blower-Door Test ) для усунення будь-яких витоків  через конструкції з гіпсокартону та фінішну обробку поверхні стін.

Одночасно з рекуперацією тепла, механічна вентиляція з рекуперацією тепла має  ряд інших переваг:

  • Усунення неприємних запахів.

  • Збереження конструкцій будівлі завдяки постійній вентиляції, усунення цвілі тощо.

  • Безперервний приплив свіжого відфільтрованого повітря для забезпечення  комфортного клімату в приміщеннях, що є великою перевагою для людей, які страждають на алергію.

  • З підземним теплообмінником (природним кондиціонером) ви заощаджуєте ще більше енергії, тому що проходячи через нього взимку, повітря додатково нагрівається, а влітку — попередньо охолоджується.

  • Менше шуму всередині помешкання (вікна можуть залишатися закритими), що сприяє  спокійному  сну.

  • Незалежно від конструкції Пасивного Будинку відпадає необхідність  в централізованій системі опалення, оскільки  контрольована механічна система вентиляції з рекуперацією тепла здатна обігрівати весь будинок.

bottom of page